;

Akademi Ozalit

Kuse, Birinci Hamur, Bristol, Kraft... Ihtiyaciniz olan tüm kagit çesitleri hakkinda bilgiler burada !

  • Anasayfa
  • Blog
  • Kuse, Birinci Hamur, Bristol, Kraft... Ihtiyaciniz olan tüm kagit çesitleri hakkinda bilgiler burada !
February 24

Kuse, Birinci Hamur, Bristol, Kraft... Ihtiyaciniz olan tüm kagit çesitleri hakkinda bilgiler burada !

Kagitlar farkli kriterlere göre üretilir ve tanimlanir: Hammaddeleri, içerdikleri katki maddeleri ve yüzeylerine uygulanan son islemler gibi... Gazete kagidindan en kaliteli kuse kagitlara ve daha çok davetiye baskilarinda kullanilan özel kagitlara kadar çok fazla çesit kagit vardir. 

Kagidi tanimlarken her zaman birim alana düsen agirlik ölçüsü olan gr/m2 kullanilir. Bir fikir vermek gerekirse, fotokopi kagitlari 80 gr/m2'dir. Kartivitler ise genelde 300-350 gr/m2 agirligindaki kartonlara basilir. 

Baski endüstrisinde yaygin olarak kullanilan kagit türleri ve özellikleri söyledir:

o 1. Hamur Kagit: Bilesimindeki selüloz miktari çok, odun miktari az olan bu kagitlar günlük kullanimda fotokopi kagidi olarak da bilinir. Antetli kagit, kitap, brosür gibi çalismalarin baskisindan kullanilan bu kagitlarin 55, 60, 70, 75, 80, 90, 100, 110 ve 120 gr/m2’lik gramajlarda üretilir.

o 2. Hamur Kagit: Bilesimindeki selüloz ve odun miktari neredeyse esit derecede olan ve rengi tam beyaz olmayan bu kagitlar kitap ve benzeri islerin baskisinda fiyat avantaji nedeniyle tercih edilir. Kaliteli bir renkli baski yapmanin mümkün olmadigi bu kagitlar bobin veya tabaka olarak satilir.

o 3. Hamur Kagit: Bilesimindeki odun miktari selüloz miktarindan fazla olan bu kagit, günlük yasamda saman kagidi olarak adlandirilir. Düsük fiyatli olmasina ragmen kaliteli baski yapilamadigi için tercih edilmeyen bu kagit türünün 54 ve 60 gr/m2’lik gramajlari vardir.

o Kuse Kagit: Brosür baskisinda en çok tercih edilen kagit türü olan kuse kagidin yüzeyi islenmis mat ve parlak türleri bulunur. Yüzeyi tam beyaz olan kuse kagitlar ise renkli resimlerin baskisinda en iyi sonucu verir. 80, 90, 115, 135, 170, 200, 250, 300 ve 350 gr/m2’lik gramajlarda üretilir.

o Bristol: Diger adiyla Amerikan bristol olarak da bilinen bu kagit türü, bir yüzeyi islenmis, parlak ve tam beyaz; diger yüzeyi mat ve pürüzlü olan kaliteli bir kartondur. Genellikle kitap, defter, brosür kapaklarinda kullanilan bu karton türünün arka yüzü renkli baski için uygun degildir. Ayrica bu kagitlar, iki yüzü de farkli oldugu için revolta (çevirmeli) baskiya da elverisli degildir. Bristoller 180, 200, 225, 250, 300, 330, 350 ve 450 gr/m2’lik gramajlarda üretilir.

o Aydinger: Tasarimlarda farklilik yaratmak için kullanilan bu kagit seffaf buzlu cam görüntüsündedir ve davetiye gibi özgünlük gerektiren islerde tercih edilir.

o Otokopi kagidi: Kendinden karbonlu bu kagit türü fatura, irsaliye, siparis fisi gibi çok nüshali isler için tercih edilir.

o Kraft: Geri dönüstürülmüs kagitlardan elde edilen kraft kalin, pürüzlü ve selüloz renklidir. Davetiye, brosürler ve ambalajda tercih edilir.

o Krome Karton: Bir yüzeyi düzgünlestirilmis ve beyazlatilmis, diger yüzeyi mat olan bu kagit türü ambalaj sektöründe kullanilir.

o Pelür: Son derece hafif ve ince, transparan bir kagit olan pelür, genellikle ambalaj sektöründe kirilacak objeleri korumak için kullanilir.

Paylaş:

Hakkımızda

Şirketimiz;

AKADEMİ OZALİT sahip oldugu bilgi ve tecrübeyi siz degerli müsterileri ile paylasmanin heyecanini duyar. Kuruldugu günden itibaren basta KIRTASİYE sektöründe olmak üzere OZALİT BASKI işlerinde başarılara imza atmıştır. konusunda uzman kadroya sahip olan şirketimiz; orta ölçekli bir işletme olmasına rağmen kurulduğu ilk andan itibaren kaliteye verdiği önem ve zoru başarma azmi sayesinde kısa sürede tanınmış ve İlkelerinden... Devamını Oku

Bize Ulaşın

Baglarbasi Mah. Atatürk Cad. Sülün Sok. No:2/A 34844
Maltepe / Istanbul